środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż głazy sztachety te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym okiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie głazy sztachetki te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, łatwej obróbce oraz względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź od razu ociosuje, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy ogrodzenie plastykowe na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz bazy zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie kamieni na sztachety plastykowe na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas rozmaite odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż kroi się największe bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można także siekać na sześciany o symetrycznych konturach, używane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nierównych kształtów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety plastykowe stosuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenia z plastykuWojkowic na plot i bramę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru a także własnych upodobań forma kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki a także ogrodzenia plastykowe na ogrodzenie i bramę ze sztachet buduje się z kamieni różnego obrysu, zestawionych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z kawałeczków o nietypowych układach, wypada je trafnie dobierać tzn. tak, by kształt każdego kolejnego scalał się z uprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają także mchem oraz wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Sprofilowane fabryki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, aby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz